Wędruj z nami wędrowniczko!

„Pielgrzymka – podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Pątnicy pielgrzymują również, ażeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej. Pielgrzymowanie wiąże się też ze składaniem wotum w sanktuarium, do którego się wędrowało, jak to ma np. miejsce w katolicyzmie.” Tak czytamy na jednym z portali.

Już w starożytności znane były pielgrzymki do Ziemi Świętej. W średniowieczu do grobu św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii, czy do grobów apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Inne wyznania mają swoje miejsca pielgrzymkowe np. Mekka etc.

W Polsce chyba najstarszą pielgrzymką jest pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę. Od 378 lat idą i… jako nieliczni – wracają pieszo. Można robić różne rankingi, np. najdłuższa z Helu etc. Rowerowe, autokarowe, konne, nocne (np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca, do Wykrotu – w intencji Intronizacji ). Sierpień można nazwać miesiącem pielgrzymkowym. W tym czasie z każdego zakątka Polski idą piesze pielgrzymki na Jasną Górę.

Kardynał Stefan Wyszyński tak mówił: „ Jeżeli z dłoni Narodu wypadnie ewangelia, nie uratują jego poziomu moralnego, społecznego, kulturalnego, żadne manifesty czy programy polityczne”. Miejmy tego świadomość.

W sierpniu idzie też piesza pielgrzymka z Białegostoku przez Grodno do Wilna (16 – 25 sierpnia). Będzie to już 24 piesza pielgrzymka do Matki Boskiej Ostrobramskiej. Organizuje ją parafia Ducha Świętego z Białegostoku. Jest potrzebny paszport. Cena 200zł. Można zapoznać się na stronie: http://www.wilenska.bialystok.pl Chyba po raz pierwszy, chcemy się zorganizować w Grajewie (wśród swoich raźniej). Zachęcam, a koordynować się możemy np. na stronie: wiernytradycji@wp.pl Czasu wbrew pozorom nie ma za dużo, bo np. 2 sierpnia pojedziemy do Białegostoku z dokumentami.

Wiemy w jakiej sytuacji jest dziś Polska. Bez uciekania się do Boga – jesteśmy zgubieni.

Jak mówił bł. Ks. Jerzy Popiełuszko …”Polak miłujący Boga i Ojczyznę powstanie z każdego poniżenia, bo zwykł klękać tylko przed Bogiem”! Bo, jak głosił kardynał Raymond Leo Burke…

Kościołowi potrzeba katolików, którzy nie uznają kompromisów. Nadszedł czas walki i mocnego świadectwa wiary w Chrystusa”!

Aleksander Szymczak

opublikowano na: grajewo24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.