MAŁA ŚCIĄGA WYBORCZA

W życiu masz dwa wyjścia: Albo walczysz o swoje, albo patrzysz jak przestaje być Twoje. Filozof Montaigne mówił: „ Człowieka nie rani to co się dzieje, lecz jego opinia na ten temat”. Złe to państwo, władza/władza lokalna, gdy mocą swej siły, terroryzuje ludzi głoszących prawdę (niepoprawnych politycznie). Niewolnikiem ten, który ulega przemocy i boi się wygłaszać opinii na ważne tematy. Czytelnicy moich felietonów widzą, że nie walczę z ludźmi (szanuję każdego), ale walczę z patologią, kłamstwem i zawłaszczeniem czegoś, co należy od zawsze do władzy najwyższej – społeczeństwa. Dlatego w duchu wolności i prawa do opinii, daję wskazówki (choć pewnie i tak ludzie zrobią po swojemu).

Kilka uwag ogólnych. Czym kieruję się przy wyborze tego czy innego. Zawsze chodzi o to, by zadbać o Dobro Wspólne czyli miasto, powiat czy Ojczyznę, a nie oddawać władzy lokalnym koteriom. Generalnie nie głosuję na PO i PSL. Koalicja już doprowadziła Polskę na skraj bankructwa a nawet sami przyznają, że państwo istnieje – teoretycznie. Czas się „otrząsnąć”, bo już dawno powojenne, prawicowe PSL Mikołajczykowskie, przestało być takowym. Naród Polski już dawno został „frajerem”, któremu można zamieść wszelkie afery władzy „pod dywan”, wmawiając – Polacy nic się nie stało! Dlatego to kryterium powinno „wyciąć” raz na zawsze „partie” szkodzące Polsce jak PO, PSL a także SLD i Ruch Palikota. Ludzie (nie partyjni) startujący z tych partii, pewnie w swej masie porządni i szlachetni, jednak – legitymizują tę władzę, czyli inaczej, świadczą swym nazwiskiem za poczynaniami „góry”. Ludzie, może nie rozumiejący tego, że start z takich list to osobista porażka, muszą jednak ponieść odpowiedzialność i konsekwencje za tą nieroztropność. W naszym powiecie rej wodzi PSL. Nie wybierajcie ich już więcej na żadnym poziomie, a zwłaszcza nie oddawajcie po raz 5 – Starostwa! Upartyjnienie struktur samorządowych jest wielkim nieporozumieniem dla idei samo rządzenia, a to próbuje się dokonać na wszystkich szczeblach powiatu grajewskiego. Drugim kryterium jest wybór mądrych. Którzy to? Mądrość to (w skrócie) doświadczenie życiowe, formacja duchowa (religijność) i wykształcenie (z filozofii klasycznej). Z pewnością nie wszyscy się kwalifikują, ale należy wybrać tych najbliższych ideałowi. Ubolewam, że widząc ulotkę pewnej niewiasty (widzę w kościele, to pewnie bogobojna), nie widzę choćby słowa – jestem katolikiem. A JP II mówił: „Musicie być mocni mocą wiary”!

Innym kryterium jest dostrzeżenie w kandydacie tej swoistej empatii i wrażliwości na bliźniego. Bo co będzie sprawiać, że radny zechce zajmować się naszymi sprawami – oprócz tej postawy miłości bliźniego wynikającej z wiary – otrzymywana dieta? Patrzymy czy kandydat nie był zamieszany w jakąś aferę oraz z jakiego komitetu startuje. Jeśli widzę, że „obóz ogólniaka” (poprzednio Wspólnota Samorządowa), rządził w latach 2002-2010 i był to obraz marazmu i zastoju, a teraz nazwał się Współpraca dla Grajewa (kilku zadekowało się w PIS), to już tym ludziom dziękuję! Jeśli widzę, że jeden z tego ich zamachu na wolność wypowiedzi w Grajewie (sądy w 2010), chcący zastraszyć i poniżyć opozycję, teraz startuje na najwyższe stanowisko w mieście, to też dziękuję. Panie Tomaszu po co to Panu było? Z powodów powyższych , już wiele kandydatur i komitetów odpada.

Dokonajmy analizy: generalnie nie głosujemy na obecnych radnych (z małymi wyjątkami poniżej). Od poziomu najniższego – gmina Grajewo. 7 komitetów w tym 3 partyjne. PSL wystawił 15 kandydatów a PIS – 12, w sumie wybieramy 15 z 48 zgłoszonych. Uprawnionych do głosowania jest 4787 osób. Wiem jak się rekrutowało na listy PSL (oczywiście nie wszyscy). Wódz partyjny nakazał, a że jestem producentem mleka, to muszę startować – a nie chcę! Partyjnym dziękujemy – macie jeszcze 4 komitety bezpartyjne. Co do wójta – wybierzcie kontrkandydata obecnego wójta, Górskiego Grzegorza z PIS. Czemu? Bo obecny wójt powinien odpowiedzieć za wiatraki i to lekceważenie vox populi, oraz brak odpowiedzi na moje publiczne zapytanie – Dlaczego Pan chce stawiać wiatraki tuż za rogatkami Grajewa?

Miasto Grajewo. Upoważnionych do głosowania jest 17798 osób. Jest 10 komitetów, w tym 5 partyjnych. 146 kandydatów na 21 miejsc w RM. Jak widać chcą nam upartyjnić Radę, co niekorzystnie wpłynie na RM i sprawy miasta. Tu podam kandydatów, którzy uzyskali moją akceptację. W okręgu np.6 podaję dwa nazwiska, bo Jarosław Konopka, choć startuje z fatalnego komitetu (WDG), jest najlepszym radnym. Stawiam na nowych ludzi, zarówno młodych jak i ludzi doświadczonych życiowo. Są oni z komitetów: Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność (WPS); Moje miasto Grajewo (MMG); Lepsze Grajewo(LG) oraz jeden z Nowej Prawicy JKM.

Powiat grajewski: 39541 głosujących, 5 komitetów wyborczych w tym 4 partyjne i WdG, który traktuję podobnie. Max liczbę kandydatów wystawiło PSL i PIS po 34. W sumie mamy 17 miejsc a chętnych jest 103 kandydatów. Tu stawiam sprawę radykalnie. Wybór powyższych to upartyjnienie rady. Można jeszcze temu zapobiec. Trzeba iść na wybory i frekwencją (bo „żelazne elektoraty” partyjne pójdą) spowodować, że żaden komitet nie uzyska 5% progu wyborczego. W tym celu wrzucamy nie zakreślone karty do powiatu. Nie wybranie nikogo, spowoduje ponowne wybory do rady powiatu ( a wtedy jest możliwe stworzenie komitetu normalnych bezpartyjnych ludzi). Znając jednak życie i to, że ludzie „wiedzą lepiej”, to drugi wariant – głosowanie na PIS ale na kandydatów od końca listy. Ja zastosuję wariant I, czyli wrzucę pustą kartę.

Dostaniemy też kartę do Sejmiku Województwa. Tu jest 12 komitetów głównie partyjnych, a 445 kandydatów walczy o 30 miejsc. W naszym okręgu nr 3 (są 4 okręgi w Podlaskiem) jest do obsadzenia 6 miejsc. Podlaskie ma dostać ok. 18,5 mld zł, a nie chciałbym, aby to rozdysponowywały lepkie ręce partyjniactwa. Dlatego polecam kandydaturę z Ruchu Narodowego – Tadeusza Jaszewskiego z Grajewa (1 miejsce na liście). Znam i widzę Jego zdrowe poglądy.

Tu dochodzimy do czwartej karty do głosowania – na burmistrza. Przez pierwsze sito z w/w powodów nie przechodzą trzy osoby. Panie Latarowski, czy nie żenuje Pana taka nachalna propaganda banerowa, którą przytłaczasz grajewian, a którzy już zaczynają się z tego podśmiewać? Trzeba uczciwie przyznać – nie mamy dobrego kandydata na burmistrza. Jednak ktoś musi być. Jak to mówią – wybierzmy mniejsze zło. Druga tura bardzo prawdopodobna. Gratuluję zwycięzcy, ale przełomu w Grajewie nie będzie. Bo nikt z nich nie jest w stanie usunąć ten garb – przerost administracji i biurokracji.

Na koniec, ku przestrodze, słowa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”.

Aleksander Szymczak

opublikowany na: grajewo24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.