Marketing wyborczy a wybory samorządowe (cz.2)

How-to-Spot-Political-Marketing-400x275

Wróćmy do naszych lokalnych wyborów. Nasz przekaz do mieszkańców Grajewa zawarliśmy w ulotce jaką potem rozkolportowaliśmy (pół roku przed wyborami) w ilości co najmniej 400-500 szt. Przekaz był podstawowy – Grajewo ma być dla wszystkich a nie dla nielicznych! Pisaliśmy, że „społeczeństwo musi odzyskać swoją podmiotowość i decyzyjność”, że „nasza akcja odzyskiwania władzy w Grajewie ruszyła”, że „to czy przełamiemy układ rządzący, czy będzie dalej tak samo, zależy tylko od woli i zaangażowania społeczeństwa”, że „wszystko jest jeszcze otwarte a najlepszych z komitetu desygnujemy na burmistrza i starostę”. Oczekiwaliśmy na odzew – okazał się niewielki, ale za to pozyskaliśmy ocenę i analizę sytuacji, z której wynikało, że społeczeństwo chce autentycznej zmiany.

Do jesieni nie zdawaliśmy sobie sprawy ze stopnia ,,zniewolenia” lokalnej ludności przez rządzący już 8 lat Układ. Strach o pracę, która jest w wielkim obszarze w gestii rządzących, wymuszała takie a nie inne zachowania ludzi, stąd pewnie brakowało kandydatów na nasze listy wyborcze. Jak pisałem zostaliśmy w czwórkę. Jeden z kolegów mówi, słuchajcie, dobierzemy jeszcze jednego i rejestrujemy komitet. Myślę, cóż, najwyżej potem się rozwiążemy. Na następnym spotkaniu było już więcej ludzi. Demokratycznie wybraliśmy nazwę – Akcja Wyborcza Zmiana. Nazwa dynamiczna i nawiązująca do przeszłości. Chodziło o słowo -,,zmiana”, który uczyniliśmy naszym przekazem, Mając nazwę wybraliśmy władze a na następne zebranie przyniosłem obowiązkową do rejestracji listę podpisów (najmniej 20) popierających. Jako pełnomocnik po rejestracji u komisarza wyborczego w Łomży, zgłosiłem od razu naszego człowieka do miejskiej komisji terytorialnej (zasłużył się potem w decydujących momentach, np. powiedział coś takiego: gdyby mnie się nie bali, to te 26 głosów przewagi młodego – przypisaliby Waszkiewiczowi). Rozpoczęła się praca nad tworzeniem list na radnych miasta i początkowo do powiatu. Do czterech okręgów trzeba było minimum20 kandydatów. Zebraliśmy w sumie 24 ale ,,odpuściliśmy” powiat. Założyliśmy swoją stronę w Internecie. Musieliśmy zdobyć nr NIP i Regon oraz założyć konto w banku. Zaadaptowaliśmy 10-cio punktowy wcześniej juz napisany program RPG i zrobiliśmy 13 punktów. Zmieniliśmy lokum do spotkań w pewnym barze (właściciela udało się nam zwerbować na listę). Mieliśmy juz możliwość dyskusji na miarę grup fokusowych. Było już możliwe nakreślenie strategii działania oraz wyłonienia kandydata na burmistrza (pierwsza kobieta w Grajewie). Mogliśmy już określić cel strategiczny, czyli odsunięcie od władzy burmistrza i wprowadzenie naszych kandydatów do Rady. Omówiliśmy formę komunikowania się ze społeczeństwem.

3. Strategia jest wewnętrznie ustalonym sposobem działania ugrupowania. To zbiór mniej lub bardziej zracjonalizowanych decyzji, które wprowadzone w życie, mają przynieść zrealizowanie postawionego celu. Określamy ten przekaz do wyborców, który w sposób jasny i najprostszy powie kim jesteśmy, dlaczego kandydujemy, czym różnimy się od konkurentów, ale też jakie sprawy są dla nas najistotniejsze. Istnieją dwa rodzaje przekazów – pozytywny (odwołujący się do przyszłości – najbardziej popularne), oraz negatywne – mające zniszczyć przeciwników (np. „stop dla lewej nogi”). Taki przekaz np. odpowiednie hasło odpowiednio wyeksponowane i najprostsze w przekazie, ma doprowadzić do wskazania tzw. różnicy strategicznej. Jest to główny element przekazu, najważniejsza przewaga nad konkurentami, powód dla którego wyborcy na nas zagłosują. Prosty ale chyba najtrudniejszy do zdefiniowania.

4. Następne etapy: segmentacja – targeting – pozycjonowanie.

Dobra diagnoza rynku politycznego pozwala na precyzyjne określenie, w jaki sposób dotrzeć do wyborców i przekonać ich do nas.

Pierwszy etap to segmentacja rynku, czyli podział wyborców na grupy lub zbiorowości ze względu na różne czynniki w oparciu o które opracowywany jest profil segmentu (wg R Agranoffa)

1. czynniki społeczne (np. ilość dzieci w wieku szkolnym, wykształcenie, warunki rnieszkaniowe itd.)
2. czynniki ekonomiczne (np. obecna praca, rodzaj własności mieszkania, status zawodowy kobiety)
3. wzory wcześniejszego zachowania wyborczego
4. preferencje partyjne (rejestracja partyjna, wskaźniki głosowania na partie, zsumowanie zdobytych z canvassingu informacji)
6. informacje dotyczące popularności kandydata, odczuć względem jego osoby oraz poruszanych przez niego najważniejszych kwestii
7. inne czynniki informacyjne ważne dla stratega (pochodzenie etniczne, siła organizacji partii)

Wszystkie te elementy są cennymi informacjami w celu przeprowadzenia udanej kampanii, gdzie ją prowadzić, na co zwracać uwagę w swym przesłaniu. Segmentacja stanowi podstawową przesłankę do projektowania strategii partii politycznej. Polega ona na określeniu, dla jakich przede wszystkim grup społecznych powinna być przeznaczona oferta polityczna. …CDN

Aleksander Szymczak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.