PRZYSZLI RADNI BEZRADNI

Sorry, ale tak być nie musi. W końcu doczekaliśmy wyborów wg ordynacji jednomandatowej (gdybyż tak do Sejmu !). To powoduje … inną technikę kampanii. Możesz zrobić swój komitet i sam siebie zgłosić. Tylko czy jest to racjonalne?

W Grajewie – cicho coś o komitetach, czemu? Uważają, że „wystarczy” pokazać się niedaleko wyborów? Błąd. Już teraz należy się pokazywać, pokazać swoją różnicę strategiczną (czytajcie o marketingu wyborczym w moim nowym eseju o wyborach 2010). Nic tak nie drażni, jak chętni na te „posady”, którzy niewiele wiedzą o samorządzie a pchają się. Ale cóż, każdemu wolno. Pewnie ja muszę coś napisać o przyszłych radnych i ich komitetach. Wszak lokalna społeczność musi dobrze rozważyć komu dać mandat radnego, czy powołać na burmistrza, starostę itd. BOJKOT absolutnie nie powinien wchodzić w rachubę. To jest ZAWSZE na rękę lokalnej sitwie! To my mamy wybierać – a nie za nas!

Na 151 zarejestrowanych komitetów, osiem jest z Grajewa. Pokażmy po kolei (wg rejestracji): KWW „Współpraca dla Grajewa”, komitet – ekipa byłego burmistrza Waszkiewicza. KWW „Lepsze Grajewo”, ekipa obecnego burmistrza Kiełczewskiego. Oba powyższe komitety mają prawo zgłaszać kandydatów w województwie a więc także do Sejmiku. Reszta zarejestrowanych komitetów na prawo zgłaszać kandydatów na radnych w powiecie grajewskim (w tym m. in. do miasta). Są to: KWW „Zorganizowani”, KWW „Nowoczesna Wieś”, KWW „Moje miasto Grajewo”, KWW „Sukces”, KWW „Nasza gmina Grajewo”, KWW „Andrzeja Szklarzewskiego”. Do tego dojdą komitety partyjne jak PIS, PO, PSL, no i może inne jak UPR Korwina Mikkego. Do tego dojdą inne np. stowarzyszenia, które zarejestrowały komitety ogólnopolskie. Znam przykład grajewski: KW „Oburzeni”, gdzie tu wszedł klub patriotyczny z Grajewa. Moja próba zjednoczenia ludzi prawych, spoza układów grajewskich, w jeden antyukładowy komitet, nie powiodła się. Zanosi się więc na… powtórkę z tragikomedii.

Jest jeszcze szansa na konsolidację komitetów spoza układu. Wystarczy, aby ktoś z piątki założycielskiej napisał do PKW w Łomży, że rezygnuje i wtedy komitet z mocy prawa ulega samorozwiązaniu. Wiem, wiem, tu trzeba by stanąć ponad swoją ambicję i… dostrzec dobro miasta! Podejrzewając, że jednak te lokalne komiteciki nie będzie stać na coś takiego, trzeba przygotować się na… gorsze. Gorsze, bo komitet który nie będzie miał znanego kandydata na burmistrza, praktycznie nie będzie się liczył. Jest pewna nadzieja, że znany kandydat np. na swoim osiedlu wygra swój okrąg. Tu jest nadzieja. Jednak sugerowałbym, aby wybierać ludzi nowych, bo ci którzy są, w większości nie nadają się na radnych. Może kiedyś (przed wyborami) dokonamy weryfikacji na kogo warto. Musimy wszak być mądrzy …. przed. Połączyć się, bo to daje bonus – głosów wyborczych. Niech ci, którzy wciąż jeszcze zbierają podpisy (już to dawno powinno być załatwione, a wiem że komitety mają z tym Duży problem), połączą się z tym, który ma już pozbierane podpisy (również w trzech okręgach do powiatu). Kto z was, tej siódemki pozaukładowej jest w stanie tak zrobić?

Przestrzegam przed wyborem partyjnych. To pomyłka dla samorządów. Znany prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tak mówi: „– Celem partii jest zdobycie władzy, to wynika z definicji. Sytuacja jest taka i to w niektórych samorządach widać, że jeżeli dana partia wygrywa wybory, to obsadza stanowiska swoimi ludźmi. To na ogół koledzy, którzy nie zawsze są kompetentni. Obserwuję to w bardzo wielu samorządach różnych szczebli, gdzie z racji tego, że ktoś jest przynależny partii albo jest dobrym znajomym szefa, zostaje dyrektorem, wiceprezydentem czy wiceburmistrzem. Zawsze uważałem, że jeśli mamy mówić o obsadzie stanowisk, muszą to być wyłącznie ludzie kompetentni, znający miasto, wiedzący, jak się poruszać. Nie chodzi tu o osoby słuszne politycznie.”

Zakończyć wypada jakąś mądrą sentencją, wiec pamiętaj – twoja niemoc, wzmacnia przemoc! ( i dodajmy – dyktaturę lokalnych koterii).

Aleksander K. Szymczak

opublikowano na: grajewo24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.