MARKETING WYBORCZY A WYBORY SAMORZĄDOWE odc. 1

How-to-Spot-Political-Marketing-400x275

MARKETING WYBORCZY A WYBORY SAMORZĄDOWE  2010 W GRAJEWIE     (tekst napisany na początku 2011)

Będzie to opis naukowego podejścia do zagadnień marketingu wyborczego a na tym tle opis autentycznej kampanii wyborczej w Grajewie.

1.    Na początku zawsze jest badanie i analiza rynku politycznego. Źródłem wiedzy są nasze wewnętrzne materiały np. z poprzednich kampanii; ze źródeł zewnętrznych np. dokumenty komisji wyborczych czy opracowania PKW, dane statystyczne, sondaże. Trzecim źródłem wiedzy jest wiedza z mediów w tym z internetu. Na podstawie takiej wiedzy, wykonujemy analizę i dokonujemy diagnozy aktualnej sytuacji rynkowej. Po tej analizie można kusić się o jakieś wstępne prognozy, by móc określać cele polityczne.

Na początek o jakim rynku mówimy?  Grajewo jest miastem powiatowym w województwie  Podlaskim. Liczy, wg danych PKW 2243l mieszkańców w tym wyborców 18107. Głosowało 8696 osób, oddano ważnych głosów 8119 (577 nieważnych!), czyli frekwencja wyniosła 48,20%. Powiat Grajewo to  50470 mieszkańców a wyborców 39872, głosów oddano 20417 czyli frekwencja wyniosła 51,21%.

Moja wiedza o miejscowym rynku wyborczym jest duża. Od przeszło 10 lat jestem ciągle jakimś pełnomocnikiem. Nasza kampania zaczęła się ok. 2 lata przed obecnymi wyborami. Na jednym z miejscowych portali ukazał się artykuł: „Półmetek grajewskich władz – zwalniam was panowie” ! I dalej – fizycznie  nie mogę, ale moralnie za…. nicnierobienie  – co widać po ostatnich  miejscach Grajewa w różnych  rankingach.  I zaczęło się.

Przyznać trzeba, że portal zachował się uczciwie i nie cenzorował wypowiedzi, Druga kadencja burmistrza i mierne efekty spowodowały ogromną niemal dwuletnią dyskusję. Aby skanalizować frustrującą się wciąż społeczność, z kolegami założyłem komitet obywatelski – Ruch Przełomu Grajewa.  Nasza deklaracja ideowa ukazała się w Internecie. Zostałem koordynatorem Ruchu. Zapraszałem ludzi do wspólnego działania (tu akurat bez rezultatu). Wiosną 2010r. zaryzykowałem i w centrum miasta powiesiliśmy baner wyborczy RPG nawiązujący do jesiennych wyborów. Moje pytanie do PKW o to, czy możemy wieszać – zostało bez odpowiedzi (30 dni) – więc powiesiliśmy. Założyliśmy stronę internetową oraz skrytkę pocztową. Naszą deklarację ideową, nasze cele (zmiana władz miasta i powiatu) oraz zaproszenie do działania, rozdaliśmy w postaci kilkuset ulotek w mieście.

Jednak zainteresowanie było bardzo małe, a powodem mogło być to, że miejscowy Układ Rządzący zawłaszczył już wszystkimi sferami życia miasta. Ludzie po prostu bali się jawnie okazać swój sprzeciw. I pewnie nic by nie było, gdyby nie pewien ksiądz. Ok. 2 miesiące przed wyborami ,,skrzyknął” kilku ludzi (w tym mnie), by założyć komitet wyborczy. Rozdałem ulotki RPG i. .. złów bariera, bo program był zbyt ,,radykalny”. Mówiliśmy w nim o koniecznej wymianie ludzi miernych, o zmianach w Urzędzie Miasta. Na spotkaniach zaczęła się duża dyskusja i… ogromna fluktuacja przychodzących ludzi. Cały czas musiałem przekonywać, że to nie radykalny program a – ambitny, ale i to, że nie szukamy elektoratu wśród ludzi Układu grajewskiego. Z naszych osobistych rozmów wynikało, że społeczność wręcz nienawidzi tego Układu, tych machlojek, nepotyzmu, tego…nicnierobienia i nie zabiegania o sprawy miasta. Widzieli tylko zabiegi o.., ,,stołki”.

Strach przed przeciwstawieniem się był jednak większy. Zostaliśmy w czwórkę i… nie było wiadomo co dalej. Z takim potencjałem zastaliśmy „kalendarz wyborczy” (60 dni przed wyborami).

2. Badania rynku są podstawą do nakreślenia i przygotowania strategii marketingowej na wybory. Wykorzystując analizę SWOT, możemy zdiagnozować  produkt polityczny (np. nowy komitet) oraz zanalizować nabywcę produktu czyli wyborców. Służą one pozycjonowaniu (marketing – mix) ugrupowań politycznych i ich kandydatów na rynku politycznym. Mapa percepcyjna ustala różnice między ugrupowaniami, drabina postaw to stosunek wyborców do produktów politycznych tj. ugrupowań i kandydatów. Ustalamy tutaj w jakim stopniu wizerunek danego ugrupowania różni się od pożądanego. Analiza wyborców pozwala na określenie ich preferencji, potrzeb, żądań, sympatii i antypatii. Ta wiedza przydaje się, bo pozwala na segmentację rynku wyborczego i poszukiwanie tzw. nisz wyborczych, czyli grup ludzi o nie zaspokojonych potrzebach. Tu przydają się sondaże czy inne sposoby badania grup społecznych. Mogą to być np. dyskusje w tzw. grupach fokusowych (kilkunastu dyskutuje na określony temat wyborczy).

Analiza SWOT pokazuje nam słabe i mocne strony ugrupowania, ale też szanse i zagrożenia. Warunek – musi być przeprowadzona rzetelnie. Do mocnych stron zaliczymy: silni liderzy, dobry i spójny program, różnorodność środowisk członków, znane osobowości, duże zasoby finansowe, rozwinięte struktury, duża liczba członków. Słabe, to przeciwności powyższych.

Szanse upatrujemy w: efekcie nowego ugrupowania, rozbitej opozycji, utożsamianiu z nośnymi kwestiami, dobrych kontaktach z mediami, w poparciu różnych środowisk gospodarczych, autorytetów i znanych ludzi a także w udziale w sprawowanej władzy.

Zagrożenia to: silna opozycja, niepopularny i „nie trafiający” program, niesprzyjające media, ale także udział  w sprawowanej władzy – zwłaszcza mającej wydźwięk „układu”. Także nawet efekt nowego nieznanego ugrupowania.

Analiza rynku politycznego bierze pod uwagę czynniki demograficzne, ekonomiczne, wyniki dotychczasowych głosowań, rozkład głosów, hasła wyborcze, reklama, komunikacja ze społeczeństwem. To prowadzi nas do określenia przekazu i różnicy strategicznej. …CDN

Aleksander  Szymczak

Esej opublikowany m. in. na; iregionalni.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.