DLACZEGO POLSKA

Dlaczego Polska jest świetnym miejscem !

27 kwietnia 2023 Polak-Republikanin-Optymista

My, Polacy, lubimy narzekać, zamiast doceniać to, co mamy i skupiać się na tym, co możemy zrobić dobrego. Kto chce nabrać właściwej miary rzeczy, niech objedzie i pozwiedza kraje Azji i Afryki, wtedy przekona się, jak wspaniale żyje się w Polsce. Wiele osób podróżujących po wymienionych dwóch kontynentach wpadało w zdumienie, jak u nas, w Polsce, w porównaniu z tamtejszymi krajami, jest czysto, porządnie, zdrowo, bogato i bezpiecznie. Nawet w porównaniu z niektórymi rejonami Ameryki Północnej wypada Polska bardzo korzystnie, bo tam strzelają, gwałcą, napadają, rozbijają sklepy itd. itp. Doceńmy naszą Polskę, bo jest co  – i historycznie, i kulturowo, i gospodarczo, i co do bezpieczeństwa.

Ale to nie wszystko, bo Polska jest świetny miejscem ze względu na wiele innych zalet:

 1. Umiarkowany klimat, w którym można doświadczyć i śnieżnej zimy, i pięknej kwitnieniem drzew i krzewów wiosny, i upalnego lata, i pięknej złotej jesieni – klimat pozwalający na różne doświadczenia, na opalanie i jeżdżenie na nartach, na uprawę zbóż, warzyw i owoców i na rozmaite wrażenia estetyczne. Klimat, który nie doświadcza nas tajfunami, huraganami, tsunami, trzęsieniami ziemi, długimi suszami.
 2. Krajobrazy i przyroda – mamy w Polsce i puszcze, i pola, i piaskowe pustynie, i pojezierza, i wybrzeże morskie, i góry niskie i wysokie, mamy przepiękne krajobrazy i widoki, od tych naturalnych po wspaniałe zabytki. Mamy wiele niezniszczonych cywilizacją zakątków, parków krajobrazowych, parków narodowych. Mamy piękną szachownicę pól, dużo lasów i zwierzyny.
 3. Bogata tradycja – tradycja ponad tysiącletnia, tradycja słowiańska i chrześcijańska, tradycja wieców i sejmików, demokracji szlacheckiej, wolności i tolerancji, walki “za wolność naszą i waszą”, tradycja mocarstwa regionalnego, pierwszej europejskiej konstytucji, walki zbrojnej, odzyskania państwa, tradycja przedsiębiorczości, literacka, muzyczna, sportowa i teatralna.
 4. Piękna historia – historia zwycięskich wojen, historia unii między narodami, które stały się podwaliną wielkiej Rzeczypospolitej, rozkwitu gospodarczego, państwa wielonarodowego, walki o niepodległość, walki przeciw komunizmowi i dokonanie wyłomu w bloku sowieckim, historia ratowania Europy – przed Tatarami, Turkami, bolszewikami.
 5. Środek Europy – Polska leży w samym centrum Europy, tu krzyżują się szlaki wschód-zachód i północ-południe. Przez Polskę przechodzi transportem mnóstwo towarów. Polska jest ważnym elementem “pomostu bałtycko-czarnomorskiego”, o strategicznym znaczeniu. Może być hubem komunikacyjnym, transportowym. W ciągu dwóch godzin możemy dotrzeć samolotem do niemal wszystkich krajów Europy.
 6. Przedsiębiorczość – już za czasów komunizmu było widać, jacy przedsiębiorczy i mobilni byli Polacy w porównaniu z innymi “demoludami”. Lubimy niezależność i być na swoim. Mamy ducha przedsiębiorczości. Cenimy sobie własność prywatną (Polacy mają chyba najwyższy odsetek mieszkań/domów na własność w całej Europie).
 7. Pyszna kuchnia – nasze wyroby kulinarne świetnie konkurują na tle całej Europy Mamy świetne sery, wędliny, warzywa i owoce, a nasze pieczywo bije wszystkie inne kraje europejskie. Nasza kuchnia jest różnorodna, bogata, smaczna – zupy, pierogi, mięsiwa, zapiekanki, sałatki, surówki, desery – po prostu pycha!
 8. Otwartość i gościnność – znana jest polska gościnność – “gość w dom, Bóg w dom”. Polacy podejmują gości serdecznie, bogato, nie tylko jakimś herbatnikiem i filiżanką kawy czy herbaty, ale tym, “czym chata bogata”. Polacy zapraszają chętnie do swoich domów i ogrodów, w przeciwieństwie do niektórych nacji, które spotykają się tylko w lokalach gastronomicznych.
 9. Bezpieczeństwo – w Polsce można czuć się bezpiecznym: na ulicy, w mieście, na wsi, a pociągu i autobusie. Nie ma takich burd, podpalania samochodów, wybijania witryn podczas zgromadzeń, jak np. we Francji. Nie ma strzelanin w szkołach, zamachów terrorystycznych i innych niebezpiecznych wydarzeń.
 10. Wspaniałe zabytki – umiemy odbudowywać, restaurować, pięknie urządzać. Mamy tysiące dworków, pałacyków, kościołów, zamków i innych zabytkowych budowli, dużo muzeów. Jest co oglądać i zwiedzać.

Do tego wszystkiego dochodzi coś nieuchwytnego w Polakach, jakaś finezja, optymizm, chęć przygody, ciekawość. Iluż cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski, zachwyciło się naszym krajem – ludźmi, krajobrazem, zabytkami, jedzeniem, historią. Znam wielu takich. To o czymś świadczy. Polska jest piękna, ciekawa, trochę nieodgadniona i czasem zaskakująca. Ale tu można żyć, mieszkać, prowadzić biznes.

Ze strony: Polska_jutra.

Musimy rozbić układy pseudoelit III RP 

„Wystarczy nie kraść” – mówiła Beata Szydło w 2017 roku. W rzeczywistości rząd PiS i Solidarnej Polski aż kipi od afer, układów i powszechnego nepotyzmu w strukturach władzy. Pod tym względem PiS nie różni się niczym od sitw PO, PSL i SLD. Układy pseudoelit III RP drenują publiczne pieniądze od 30 lat. 

Ostatnie dni to głośna afera dotycząca siostry Mateusza Morawieckiego, która była zatrudniona na fikcyjnym etacie w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy – wynika to z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. W tej sprawie interweniował poseł Konfederacji — Krzysztof Tuduj, który bada aferę i zamierza ją wyjaśnić.” » ze strony: Konfederacji

By the way: wisi w centrum Grajewa baner „PiS = drożyzna”. Bulwersują się zwolennicy miłościwie nam „panujących”, a dla wielu to oczywista prawda. Słyszałem już wiele opinii od ekonomistów – spoza systemu, że …zarządzający tym krajem, celowo nie zlikwidują tej „putinflacji” (hasełka dla bezmyślnych), bo tym sposobem drenują (w majestacie prawa) nasze portfele!

AKS

PS. PILNY APEL O RATUNEK DLA POLSKI!!!

NA ROWERY! Ponowne zaproszenie wszystkich chętnych, na wycieczkę rowerową wokół jeziora Toczyłowo. Klub Konfederacji z Grajewa, kontynuując integrację społeczną, daje Wam możliwość innego spędzenia czasu. Spotkanie w realu jest bardziej owocne, niż nasiąkanie bełkotem telewizyjnym. Start: Z parku Solidarności (siłownia pod chmurką), w niedzielę 14 maja o godzinie 11:00 Wycieczkę zakończymy ogniskiem (ale lepiej zabrać jakąś kiełbaskę ze sobą).

3 myśli na temat “DLACZEGO POLSKA

 1. 2 Maja jest – Dzień Flagi. 3 Maja to święto Matki Bożej Królowej Polski. Nie wstydźmy się okazać swojej wiary! Wywieśmy polskie flagi (2-3 Maja)!! AKS

  Polubienie

 2. 3 Maja, święto Maryi Królowej Polski: Żadnemu narodowi łaska taka nie była nigdy dana!
  5 lipca 1607 r. włoski franciszkanin Bartłomiej Salutius, w czasie sprawowania Mszy Świętej, otrzymał mistyczną wizję dotyczącą Polski. Zanotowano ten dzień i doniesiono o tym Papieżowi, Pawłowi V. Jak się później okazało, tego samego dnia doszło do Bitwy pod Guzowem, zwanej też ,,rokoszem sandomierskim”.
  „Szczęśliwe narody, które mają taką historię, jak Polska, szczęśliwszego od was nie widzę państwa, gdyż wam jedynym zechciała być Królową Maryja, a to jest zaszczyt nad zaszczyty i szczęście niewymowne; obyście to tylko zrozumieli sami.” – słowa nuncjusza apostolskiego, późniejszego papieża Innocentego XII wypowiedziane do hetmana Stanisława Jabłonowskiego.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.