ODNOWIĆ DUCHA PATRIOTYZMU

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest własna Ojczyzna? Stefan Kardynał Wyszyński mówił, że po Bogu, największa miłość to Ojczyzna. To wielkie dobro w życiu społecznym Narodu. Jednak… gdy przestajemy dbać o sprawy ojczyźniane, to dobro próbują zawłaszczyć… nachodźcy i to różnych nacji! Utrata Ojczyzny nie jest utopią! Gdy woleliśmy… jeść, pić i popuszczać pasa – odebrano Ją nam. Na szczęście, rozbiory nie były wolą Bożą. Odzyskaliśmy, ale czy dziś odpowiednio dbamy o tą Matkę-Ojczyznę? Gdyby dziś przyszło nam o nią walczyć – ilu by stanęło do obrony? Ukraińcy potrafili nawet gołymi rękami wstrzymywać pochód czołgów. Czy już tylko potrafimy poprzestawać na… gestach, wiązankach kwiatów czy mszach świętych (z pierwszymi miejscami dla nibypolityków)? Czy dużo potrafimy Jej dać od siebie ze swoich praw, wolności czy obowiązków?

Redaktorzy „Warszawskiej Gazety” ruszyli w Polskę, by tego ducha wskrzeszać. Temat spotkań piękny -„Polska moja miłość”. Z inspiracji Klubu Konfederacji z Grajewa, przyjechali do nas 27 kwietnia. Dziękujemy proboszczowi z p. „ „Św.Ojca Pio” z Grajewa, za udostępnienie sali. A gościliśmy nietuzinkowego redaktora, p. Piotra Szubarczyka. Wieloletni pracownik pionu edukacyjnego IPN, portalu CAI24 i telewizji internetowej PL1.TV. To On zapoczątkował i pokazał Polakom historię „Inki”. Prelegent w wielu krajach Europy czy Australii. Napisał ponad 500 art. popularnonaukowych z zakresu naszej historii. Autor książki „Czerwona apokalipsa. Agresja sowiecka na Polskę i jej konsekwencje”. Bardzo miłą niespodziankę sprawiła nam – siostra cioteczna „Inki”, która z mężem zaszczyciła nasze spotkanie. Taki bezpośredni przekaz o zmarłej babci „Inki”, był b. pouczający. Św. pamięci Helena Tymińska była związana z naszym miastem i tu jest Jej grób. Pisałem o tym – Pojedynczy i skromny grób jest na starym cmentarzu. Jak wchodzimy główną bramą, idziemy w prawo do samego muru cmentarza. Kilkanaście grobów w górę, jest grób Heleny Tymińskiej (zm. 5 września 1968r.). Zarówno rodzina, jak i główny prelegent, prosili nas, byśmy nie zapominali o tej bohaterskiej niewieście. To była bardzo ciepła i dobra osoba. Tamten czas był bardzo ciężki bo bieda i brak pieniędzy, ale za to duch był wielki. Utraciła majątek w Harasimowiczach, ale nie narzekała i bardziej interesowała się pomyślnością ludzi. Oddałaby serce, aby ludziom pomóc. Uczyła języków w naszym liceum, bo pewnie historii by nie mogła (stalinizm). Widzieliśmy zdjęcia pani Heleny z rzutnika. Po odnalezieniu w Turcji szczątków ojca p. Heleny, ppkł. Karola Rzepeckiego (po 123 latach od śmierci), początkowo Rosjanie chcieli go sprowadzić. Jednak gdy zobaczyli co to za rodzina… Pan P. Szubarczyk swego czasu proponował nawet włodarzom miasta (tu: sekretarza), by tu powstało muzeum figur woskowych odn. tej rodziny, ale chyba temat był „za duży” dla władzy.

Drugim dużym tematem, był okres ostatniej wojny i bohaterstwo armii podziemnej. To dobre wzory do naśladowania, bo nie bali się oddać życia za – wolną Polskę. I choć jej nie wywalczyli, ta ofiara była potrzebna. Symbol kotwicy – Polski Walczącej i jej dzieje – od pomysłu do wykorzystania np. przez „Grota” Roweckiego, gdzie każda akcja była tym „podpisana”. 80 lecie AK, 80-ta rocznica namalowania znaku Polski-Walczącej, znak nadziei, znak chrześcijanina – jak mówił p. redaktor. Bądźmy dumni z tego znaku. Nie sposób omówić tylu tematów, które się przewinęły przez ok 2 godz. Na czym budować? Cnoty teologalne: wiara, nadzieja, miłość; cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo. Dekalog – zawsze i wszędzie!

Tumiwisizm to nie droga dla myślącego człowieka. Być aktywnym a nie gnuśnym, być uczestnikiem a nie kibicem, modlitwa …ale i czyn.

Dziś obcy plują nam w twarz i… wybierają człowiekiem roku Bronisława Geremka! Gdzie powaga Sejmu, gdy tuż obok jest profanacja państwa, napisy i szambo? Nasz brak troski, ociemniałość polityczna spowodowała, że zrobiono z nas… dwuotworowców – jeść, pić i wydalać, no i nasiąkać kłamstwami „telawizyjnymi”. Wybieramy jak chce TV, wyszczepiamy jak chce „minister choroby” itd. Potem taki „nasiąknięty osobnik”, gdzie zryto mu mózg… samymi sukcesami władzy, pyta – no co takiego złego robi PIS? Czy tam zobaczy te przekręty i wpadki, wręcz złodziejstwo rządzących? Nie! Do tego 13, 14-tka i elektorat …kupiony (ich własnymi pieniędzmi). „Odwieczny” problem społeczny.

Już ponad 100 lat temu, święty Bp Józef S. Pelczar miał z tym problem. Mawiał: Zbawienie Ojczyzny – oto najważniejsze nasze prawo. Ze swej książki: „Wezwanie do pracy nad duchowym odrodzeniem się Narodu Polskiego”, nawoływał: „ Odnowienie polityczne naszej Ojczyzny, którego się nie od ludzi, ale od Boga spodziewamy, ma iść w parze z odrodzeniem duchowym, a przyczynianie się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha Ojczyznę”. Jak widzimy, dziś różne grupy decyzyjne, „Nieba by przychylili” społeczeństwu, lecz co może taki osobnik bez…wartości i wiary? Konserwatysta krakowski prof. Stanisław Tarnowski, z okazji II Kongresu Mariańskiego w Przemyślu w 1911r., skierował do Pelczara znamienne słowa: „Ekscelencjo, miałeś słuszność pracując dla ludu z ludem, a myśmy się mylili uważając lud niedojrzały do współpracy i chcieliśmy pracować jedynie nad ludem.”

Analogia do dziś… Władza grajewska usilnie pracuje nad swymi poddanymi i wciska na siłę w co mamy wierzyć. Od wielu dni wiszą na Grajewskim Centrum Kultury (centrum miasta) po dwie flagi: polskie i ukraińskie. 2 maja jest Święto Flagi Polskiej. Czytelnicy Bloga pytają, czy mamy rozumieć, że lokalne władze są już… dwupaństwowcami? Cóż, na GCK wisiały już nie takie rzeczy jak np. flagi…LGBT !! WSTYD!

Biało-czerwonej cześć! Skoro w Grajewie jest – przewlekła promocja obcego państwa, dajmy temu odpór. 2 i 3 maja to nasze święta – niech każdy wywiesi… Biało-Czerwoną!

By the way; Władza PISowska na polecenie swego pana, notorycznie pcha nas do wojny. Już wysłali nasze czołgi na Ukrainę, a ja chciałbym zobaczyć nasze hangary i – czy tam są jeszcze nasze … samoloty migi?? Są informacje, że już ich nie ma!

Aleksander Szymczak

ps. Grzegorz Braun – ws. działalności Państwowej Inspekcji Pracy

Partia Kaczyńskiego na kursie i na ścieżce w niebyt. Sondaże są nieubłagane dla PiS. Jan Piński https://www.youtube.com/watch?v=pUzA-eZEFrA

2 myśli na temat “ODNOWIĆ DUCHA PATRIOTYZMU

  1. 2 maja Klub Konfederacji z Grajewa, był na interwencji u dyrektora GCK w sprawie flag. Dyrektor nie widzi niczego złego, że wisi, w Dniu Święta Flagi, obca flaga. Proponowaliśmy choć na te święta, zamiast ukraińskiej – flagę Maryjną. Bez zrozumienia. Ale choć jedno obiecał, że już nigdy nie powiesi flagi …LGBT. I tak pomału – tradycja i wiara, dobre obyczaje…schodzą na psy. Szkoda, AKS

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.