KATOLICKIE STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY

„Zanurzeni w chrzest i miłosierdzie”, to hasło tegorocznej – piątej już pielgrzymki dziennikarzy w sobotę 24 września br na Jasna Górę. Jak stwierdził prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński, iż służba prawdzie powinna cechować postawy dziennikarzy, a ci ambitniejsi wstępują do SDP, zaś ci ambitni z charyzmą do KSD. Była też przewodnicząca ZG KSD p. Anna Dąbrowska (i wielu z ZG KSD).

Trudno w soboty nie zastać tłumów na Jasnej Górze. Stąd coroczna pielgrzymka dziennikarzy, była jedną z wielu w tym czasie. Msza Święta o 11, zgromadziła więc tłumy. Trzeba odnotować piękną homilię Ks. Zygmunta Słomskiego (z KSD), gdyż można określić to mianem – żarliwej modlitwy wierszem. Ten ksiądz także i potem dał znać o sobie, gdy z Bogusławem Olszonowiczem jako zespół „Duval CD”, uświetniali nasze spotkanie. Ten ostatni jest także członkiem zespołu „Ex Czerwone Gitary”. Dobre wykonanie i dobre teksty. Piosenki np. „Jezu ufam Tobie”, Wiary przymnóż nam”, „Lilio biała”, czy „Ave Maryja kazachstańska”. Ten utwór przypomniał cud utworzenia w 3 dni jeziora pełnego ryb, gdy zesłańców polskich do Kazachstanu zostawiono bez jedzenia, w stepie. Ich żarliwa modlitwa i wiara w Boga sprawiły ten cud już na początku wojny a trwał do jej zakończenia.

W czasie spotkania było wielu prelegentów. V-ce prezes KSD, Ks. Roman Piwowarczyk poinformował o powstaniu Polonijnego Oddziału KSD. Społeczny Komitet Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości w osobie pełnomocnika Wiesława Normana, apelował o wsparcie miasteczka namiotowego przed SN w Warszawie (od 25 sierpnia). Jest to protest i obrona więźnia politycznego Zygmunta Miernika (przypadkowo tort wylądował na facjacie, onegdaj przechodzącego sędziego). Na moje pytanie do kiedy tam będą, odpowiedział – do skutku.

Siostra „Sercanka” Witalisa z Krakowa, w pięknych słowach przybliżyła nam postać świętego charyzmatycznego bpa J. S. Pelczara (pisałem o nim pracę dyplomową). To też znakomita postać pisarska ale i złotousty obrońca wiary katolickiej. Słowa uczą – przykłady pociągają.

Dwie panie z Fundacji „Pistacja” zaproponowały tzw. „Rozstanie z kanapą”. Chodzi o to, by owoce ŚDM nie „rozmywały się”, a uderzające świadectwa, filmiki etc, były przedstawione na spotkaniu w Świdnicy w 2017 r. Redaktor Ewa Urbańska (SDP) mówiła, że mamy prawo odrzucić media które uzależniają ludzi od głupoty. Mamy przyznawać się do polskości, bo to jak przynależność do elitarnego klubu. Komercjalizacja mediów to pustka. Stoimy wszak przed wyzwaniem zbudowania nowych mediów publicznych.

Poruszające było spotkanie z abp Wacławem Depo, przewodniczącym Rady ds. środków Społecznego Przekazu KEP. Powiedział, że przychodzimy nie do obrazu NMP, ale do domu Matki. Dziennikarze jako współpracownicy prawdy, mają być kimś wobec Boga, mają być strażnikami prawdy (media mają jednoczyć a nie dzielić) i mają mieć możliwość oceny. Postawy dziennikarzy ma kształtować miłość do Boga, miłość do Matki Bożej i Ojczyzny. Misja mediów publicznych ma być oparta o wartości i tradycję katolicką, ma nimi żyć i służyć prawdzie. Jak spuentował przew. K. Skowroński, dziennikarze bez misji to tylko pracownicy mediów.

Co z tego wynika dla ludzi, dla nas np. w Grajewie, powiecie itd.?

Po długim oczekiwaniu, zostałem członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Ponieważ mieszkam z dala od „centrum”, otrzymałem misję tworzenia tu oddziału KSD (istnieją już w wielu miastach i województwach). Ta misja zależy od Was. Może być tak jak z organizowaniem tu Oddziału KIP, gdy jeden… (tu wstawiamy odp. epitet) krzyknął, że… nie będzie płacił składek!

Teraz możemy tu stworzyć nową jakość… moralną. Niezależną od jakichkolwiek władz lokalnych, będącą… głosem sumienia lokalnej społeczności. Nie każdy musi być dziennikarzem, ale każdy musi być z…wyżyn intelektualno-etycznych. Ma dbać o imponderabilia i odważnie bronić Boga i prawdy. Nie chodzi też o ilość, ale o jakość. Składki też oczywiście są, jak zwykle w takich sytuacjach, gdy stowarzyszenie ma realizować ogólnopolskie cele społeczne.

Decydujcie – bo aktywność jest połową drogi do Nieba a bierność połową drogi do piekła.

Aleksander Krzysztof Szymczak

opublikowany na: grajewo24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.