PRZEDSIĘBIORSTWA W POLSCE

O teraźniejszości i przyszłości przedsiębiorstw w Polsce, rozmawiano na Sympozjum Naukowym 30 marca 2019r. w WSKSiM w Toruniu. Na Sympozjum przybyli ministrowie PIS np. Z. Ziobro, K. Tchórzewski, J. Kwieciński i v-ce min. np. Ł. Piebiak czy M. Banaś. Całość rozpoczęła się mszą świętą w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Już w auli WSKSiM, wszystkich przywitał Ojciec T. Rydzyk CSsR. Przypomniał ewangeliczne słowa, byśmy się rozmnażali i rozwijali, byśmy byli zasobni a nie – żebrakami świata. Apelował, by Polacy wracali, by się  dalej nie upokarzać. Min. Kwieciński odczytał  list od premiera Morawieckiego, a w nim o uruchomieniu już w tym roku – „Pakietu małych i średnich przedsiębiorstw”. Więcej kolorystyki w swym wystąpieniu miał K. Tchórzewski – minister energii. Mówił, że przez 45 lat byliśmy pod okupacją komuny, wszystko jechało do Rosji a nam – „łby i ogony”. Podobno teraz jesteśmy wzorem dla Europy odn. zielonych źródeł energii. Jest akceptacja z UE dla elektrowni węglowych w Polsce i stąd będzie budowana elektrownia w Ostrołęce.  Chce postawić na fotowoltaikę, biogazownie i jakoś dziwnie nie wspominał (wciąż o tym truje), że ma zamiar zbudować  w Polsce elektrownię jądrową. Może mu ktoś mądry to przetłumaczył? Wspomniał, że już Stalin mówił, by Polakom nie dawać elektrowni jądrowej, ale pałac PKiN. Z energią zaczynaliśmy od spadku zużycia energii 2,5% w 1991r., do wzrostu 2,13% w 2017r. Jakoś nie wspomniał o naszych ogromnych złożach gazu, ropy czy przeogromnej geotermii.

Min. Kwieciński mówił na temat: „Innowacyjność – nowy wymiar przedsiębiorczości”. Stawiamy na innowacyjność w gospodarce, cokolwiek by to miało znaczyć, bo np. (moja uwaga), zamiana płotu z desek na płot – „elektryczny pastuch”, to też podobno innowacja. Jesteśmy na 25 miejscu na 28 krajów w UE pod wzgl. innowacyjności. Jesteśmy przedsiębiorczy, a tu akurat nie musiał przekonywać. Przez 30 lat, przy 200 projektach strategicznych, jeszcze nie stanęliśmy na nogach. Rozwój zrównoważony, innowacyjność etc, były odmieniane na różne sposoby. Na badania wydajemy ok. 2,06% (26 mld zł), podczas gdy w krajach rozwiniętych nawet 3 % (USA). Sam koncern Mercedesa czy Boscha, wydaje dwa razy więcej na badania niż Polska. Inwestycje są ryzykowne, bo tylko ok. 20% projektów odnosi sukces. Potrzeba zmiany otoczenia prawnego, bo projekty … uciekają do np. Izraela czy USA (to akurat nie nowość). Potem ministrowie otwierają oczy, gdy za granicą widzą polską firmę doskonale sobie radzącą. Tajemniczo zabrzmiało zdanie o… wprowadzaniu innowacji w.. Kościele.

 Szykuje się wielka nowelizacja Kodeksu Cywilnego – jak zapowiedział v-ce min. Ł. Piebiak. Sprawiedliwość opóźniona – nie jest sprawiedliwością. Istnieje wiele taktyk procesowych, by opóźnić zapłatę, ukryć majątek etc. Stosowana jest obstrukcja procesowa. Mają uruchomić – sądy własności intelektualnej a do tego wykształcić kadrę sędziów. Zapowiada też projekt zmiany Ustawy spółek handlowych. V-ce min. M. Banaś podjął temat: „Krajowa Administracja Skarbowa wspiera przedsiębiorczość”. Mówił m. in. o: nadmiarze biurokracji, nadmiarze kontroli niszczącej przedsiębiorstwa, np. w 2015r. – 45 tys. kontroli. Wielomilionowe wyłudzenia są traktowane – jako wykroczenia. Cierpieliśmy na rozdrobnienie służb i brak informacji wzajemnej. Obecnie od jesieni 2017r. mamy Krajową Administrację Skarbową, która skutecznie walczy z mafiami (np. paliwowymi).  Urzędy celno-skarbowe mają sukcesy w ściąganiu podatków. Czekamy na – Konstytucję biznesu, by przepisy były – proste, przejrzyste i przyjazne. Były poseł A. Jaworski z Zrzeszenia Przedsiębiorców mówił wyraźnie, że obecne ataki na JPII, Ojca Dyrektora, Uczelnię, RM,  i inne dewiacje (LGBT, Gender) – są finansowane nie tylko w Polsce. „Szumowiny atakują”, więc co powinniśmy robić? Powołać – Chrześcijańskie Zgromadzenie Przedsiębiorców – do realizacji wspólnych projektów.

W  Debacie „Nowe rozwiązania w przedsiębiorstwach”, zabrał głos także min. Z. Ziobro. Mówił, że jest trudna bitwa o zmianę polskiego sądownictwa. Jest dobra zmiana – elektroniczne losowanie sędziów do rozpraw. Jest projekt ustawy o pomocy małym firmom, np. nieuczciwe praktyki, niepłacenie itd. Niby jest wolny rynek, ale patologie na tej drodze – mogą to stłamsić. Wielu przedsiębiorców mówiło o swoich sukcesach. Ale też i duży jak np. Spółdzielnia Mleczarska w Kole, choć jest potężnym eksporterem szczególnie mleka w proszku do Afryki i Azji, od rządu PIS – nie ma pomocy. Nie może więc sprostać zamówieniom. Prezes podkreślał fakt, że np. Banki mają zysk na poziomie 11%, a Spółdzielnia w Kole – poniżej 1%. Jak to jest, że obcy kapitał ma możliwość ulg, a polscy spółdzielcy – nie? Ciekawe wystąpienie miała p. prezes T. Juśkiewicz-Kowalik (SULMA), która od 27 lat produkuje makarony. Jej walka o przetrwanie, o utrzymanie się na rynku – budzi szacunek. Obecnie produkuje makarony ze świeżymi warzywami. Jest  tego dużo, bo ok. 0,5 mln ton miesięcznie.

Gdy wypowiedzieli się goście zaproszeni, mikrofon poszedł w publikę i… były wypowiedzi w innym duchu. Jak to jest pytano, że z mafią np. paliwową coś tam robicie, a nas – poszkodowanych przez podobne mafie – zostawiliście samym sobie? Kiedy przebrzmiały już okrągłe słowa sukcesów „zjednoczonej prawicy” złotoustych ministrów, wypada zapytać – skoro jest tak dobrze, to….? Czemu co bystrzejsi polscy przedsiębiorcy, rejestrują swoje firmy w… Czechach a nawet na Litwie? Gdzie tkwi przyczyna braku zaufania do polskiego systemu fiskalnego? Dlaczego młodzi wciąż opuszczają Polskę, nie widząc tu perspektyw? Pytań można mnożyć, a ciekawą wypowiedź dot. zagadnienia, podjęła pewna mecenas – tu link: https://www.youtube.com/watch?v=TyKgP07F7ME

Przy okazji Sympozjum, odbyła się promocja książki dr Urszuli Krupy pt: „Współczesne zagrożenia dla zdrowia, życia i rodziny – w dokumentach Parlamentu Europejskiego”. Przytoczmy choć jeden passus: „(…) Dąży się poprzez seksedukację do deprawacji z następczym niszczeniem rodziny, w rezultacie służąc polityce zmniejszania liczby ludności. Gender chce unicestwić tożsamość płciową człowieka i upowszechniać wszelkie dewiacje, a nawet walczyć z wszelką normą i wartościami, pozostawiając jedynie kryterium doznawanej przyjemności.(…) Gender zaprzecza stworzeniu mężczyzny i kobiety przez Pana Boga. Człowiek zamiast Boga chce decydować o płci.” Aleksander  Szymczak

3 myśli na temat “PRZEDSIĘBIORSTWA W POLSCE

 1. Ach ta nasza przedsiebiorczość > ciągle mamy pod górę. Obce sieci handlowa mają tu – Raj! A my biedni Polacy, wciąż jesteśmy – ś c i g a n i Przez służby! Nie są to warunki zachęcające do otwierania w Polsce >> czegokolwiek! Biurokracja (zbędna) musi na siebie zarobic – ale to kosztem tych mniej „zaradnych”, którzy zarejestrowali sie w Polsce. Tu nawet rolnikom nie opłąca sie trzymać – kur, a to już patologia systemu!

  Polubienie

 2. wie bug
  3 godziny temu
  Głosowałem na PIS ale przez to że nic nie pokazuje telewizja TP na temat Konfederacji
  I nic PIS nie robi w sprawie ustawy 447 . Stracili mój głos

  Polubienie

 3. Michał Nowiński4 godziny temu
  Teraz tylko nasza praca – głosowanie… Tyle lat podchodziła „czapla do żurawia” aż stało się… Teraz „beton wyborczy” ruszy napewno… Od siebie dodam, że już 2 niezdecydowanych zagłosuje. Ale nie dlatego że powiedziałem o tym wczoraj – dlatego, że starałem się wszelkimi argumentami tłumaczyć znajomym poglądy Pana Brauna, Pana Korwina, Pana Michalkiewicza, także Ruchu Narodowego od kilku lat. Zawsze się dziwiłem, że przez tyle lat się nie połączyliście – to jest ten czas w którym My Polacy musimy się zjednoczyć i przejąć władzę w Naszym kraju… Ani Niemcy, ani USA nie będą się o Nas troszczyć tak jak my sami… Polska Racja – KONFEDERACJA!!!

  maro3 godziny temu
  Panowie z Konfederacji po kolei:Skreślenie ustawy 1066,odmówienie spłaty jakichkolwiek roszczeń(Just 447),przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem i ustalenie prawdziwej polityki historycznej pomiędzy Polską a Izraelem,delegalizacja loży B’nai B’rith,zaprzestanie finansowania fundacji Batorego i jej podobnych,wprowadzenie ustawy o mediach,ochrona polskiego rolnictwa,rezygnacja z sankcji nałożonych na Rosję,zwiększenie kwoty wolnej od podatku,opodatkowanie firm unikających płacenia podatków,powrót do traktatu akcesyjnego UE i postawienie UE ultimatum albo takie same reguły dla wszystkich albo polexit.Tego oczekują prawdziwi Polacy i to powinniście artykułować tak jak ta Pani tutaj:https://www.youtube.com/watch?v=TyKgP07F7ME

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.