ODNOWICIEL DLA GRAJEWA

W większości już się poddaliśmy! Ci wszyscy pseudowłodarze doprowadzili tę większość do postawy bierności i braku nadziei. Zwykle pada rutynowe: głosowałem na lewicę, prawicę itd. i nic się nie zmienia, ciągle ci sami i ciągle tylko im jest dobrze. Rozumiem zniechęcenie (o to chodzi tym pseudopolitykom), ale niestety WSZYSCY jesteśmy odpowiedzialni za to Dobro Wspólne jakim jest miasto! Jeśli dobrzy, prawi nie wejdą do rad i innych gremiów, to będzie tylko się poszerzał obszar zła (czytaj lokalnych koterii). Niechodzenie więc na wybory, jest wykroczeniem przeciw naszej powinności, przeciw Dobru Wspólnemu a także jest grzechem. Czy jesteśmy już skazani na tę bylejakość? Jak rozmawiam z ludźmi to widzę utratę nadziei. Zwykle mówią – nic już się nie da zrobić. Ja mówię, że tak być nie musi! Każde wybory dają szansę wyboru lepszych. Skorzystajmy z tego. Czyli co powinniśmy zrobić? Co trzeba Grajewu?

Tak tylko marzę – gdybyśmy tak wybrali chłopa z jajami. Nie, nie ci co już wiszą pokazując nam swoją nieskromność (np. bezwstydnie zajmując połowę budynku) inne „cechy” ujawniając przy okazji. Wybór takich to powielanie marazmu, czyli tego co mamy (22 mln zadłużenie). Cóż więc ten chłop z jajami? Powinien powiedzieć przed wyborami: nie przychodzę by niszczyć ludzi, ale by naprawić to, co od głębokiego komunizmu tu narosło i dusi ludzi. Oprócz nowego burmistrza muszę mieć większość w Radzie Miasta (konieczny warunek). Ta większość przegłosuje nowy schemat organizacyjny Urzędu Miasta. Oceniam, że tej wielkości miastu wystarczy 35 – 40 urzędników. Taki schemat przegłosują nowi radni. Skończy się nepotyzm, skończą się synekury, skończą się „plecy”, a dobór kadry (od nowa) będzie o kryterium kompetencji (wykształcenie, doświadczenie plus inne cechy). Wielu urzędników pozostanie ze względu na swoje kwalifikacje, ale dajmy szansę nowym, wykształconym o świeżych pomysłach. Nowe władze oddadzą władzę prawowitemu właścicielowi, którym to wy mieszkańcy tu jesteście. W jaki sposób? W każdym zakładzie rozpiszemy konkurs na kierownika czy dyrektora np. szkoły. Tego załoga sama sobie wybierze. Skomasujemy zakłady budżetowe w jeden holding. Wystarczy jeden dyrektor, jeden zastępca, jedna sekretarka i jeden samochód, a nie jak teraz – my mieszkańcy utrzymujemy niepotrzebnych biurokratów. Po co każdy zakładzik ma mieć dyrektora ( i całe jego otoczenie)? Niepotrzebne stanowiska będące w gestii miasta zlikwidujemy. Nie widzę powodu, aby to społeczeństwo utrzymywało dalej ten przerost biurokracji!

To będzie swoisty plebiscyt, czy chcesz tego co jest, czy zagłosujesz za nowym? To Wy – najwyższa władza zdecydujecie, bo nowy odnowiciel zapewne będzie miał wiele spraw sądowych, a ten argument waszej woli, będzie decydujący! Tu jak i w Polsce wręcz konieczne jest przywrócenie ludziom nadziei. Zobaczcie, chodzi na wybory coraz mniej. Oni też są potrzebni, oni też są odpowiedzialni za miasto i Polskę. Takie działanie przywróci ludziom sens walki o ich przyszłość. Nadzieja daje wiarę, że może jeszcze nie wszystko stracone. Że nie musi być tak, że praca jest tylko dla swoich. Działanie na rzecz odwrócenia tego układu – to nie my (lokalna ludność) jesteśmy dla urzędników i biurokratów, ale to my ich powołujemy, opłacamy i – oni mają nam służyć! Takie działanie spowoduje miłość społeczną, czyli jedni drugich brzemiona noście. I nie będzie tak, że urzędnicy będą zarabiali dużo, bo zaczniemy od umiarkowanych, a te wzrosną, gdy najbiedniejszy z tej społeczności będzie miał na chleb. Nowi radni przegłosują nowe diety i naprawdę to nie będą takie by „wydoić” jak obecnie. Nowe schematy organizacyjne instytucji spowodują, że inaczej będzie się pracować, bez stresu i obawy utraty stołka. To są podstawowe potrzeby, bo jak słyszę z ust naszych złotoustych kandydatów hasła – przedsiębiorczość, innowacyjność itp., to mi się zapala czerwona lampka. To oczywista oczywistość, że potrzeba nam pracy i zabezpieczenia socjalnego dla najuboższych. To wszystko jest niezbędne, by Grajewo „ruszyć z posad”, ale to nie wszystko. Jak mówią (i słusznie), bez Boga ani do proga. Życzyłbym sobie, aby wzorem innych mądrych miast w Polsce, dokonano tu Intronizacji Chrystusa Króla. Te dwa warunki są niezbędne, ba, nawzajem się uzupełniają. Bądźmy mądrzy przed …. szkodą, by dać Grajewu szansę i rozwój!

Aleksander K. Szymczak

opublikowany na: iregionalni.pl

Jedna myśl na temat “ODNOWICIEL DLA GRAJEWA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.